A Magyarországi Szlovákok Szervezete pályázati támogatásából 2016. november 29-én Békéscsabára utazhattak iskolánk tanulói, hogy mélyebben megismerkedhessenek eredetünkkel és népi kultúránkkal.
A program első felében a Szlovák Tájházba látogattunk:
Idézet Békéscsaba honlapjáról:
„A tájház a módos parasztok tárgyain keresztül a XIX. századi életmódot mutatja be. Az alföldi háztípus helyi jellegzetességeit, mint például a podsztyenkát (előtornác), a tiszta szobát, a padkával szegélyezett kemencét, a szlovák festett bútorokat, sajátos tárgyaikat láthatjuk itt. A tájház központja a konyha, amely két részből állt: az első része a pitvar, mögötte a kéményalja a tulajdonképpeni konyha, a főzés helye. Fala mentén padkák, kétoldalt kemencenyílás, ezeken keresztül fűtötték a szobák kemencéjét. A boltíves falon elhelyezett tányérok a konyha díszei voltak. A tisztaszoba a ház gondosan tisztán tartott, a legszebb, rendelésre készült faragott-festett bútorokkal berendezett helyisége. Itt fogadták a megtisztelt vendégeket; hétköznapokon alig használták, többnyire csak az ünnepek és a családi események alkalmával vették igénybe. Diagonális elrendezése csabai házak archaikusabb szobarendjét idézi: az ágytól kiinduló képzeletbeli átló a szobát két, elkülönülő részre osztja: az asztal körüli kultikus részre (szentsarok), valamint a mennyezetes ágyat és a kemencét befogadó lakótérre. A hátsó szobából nyíló kicsiny helyiség, a kiskamra fő rendeltetése a háztartás eszközeinek tárolása. Itt tárolták azokat az edényeket és konyhai eszközöket, melyeknek használatára nem került minden nap sor. A nagykamra egyszerre szolgált éléstárul és a háztartáshoz szükséges, ritkán használt eszközök tárlóhelyéül. A kenyérgabona és a kenyérsütés eszközei mellett itt tárolták kampókra felakasztva a füstölt szalonnát, húsokat is. Az állattartás számos eszközét is a nagykamrában helyezték el.”
http://turizmus.bekescsaba.hu/index.fcgi?rx=&nyelv=hu&menuparam5=347&menuparam_44=407
Körutunk második részében a Meseházban vendégeskedtünk, ahol a kiállítás megtekintésén túl, mesét hallgattunk, majd textil képkeretet, illetve gyékény ajtódíszt készíthettünk. Csodálatos volt a kiállítás:
“Schéner Mihály gyűjteményes kiállítása, amely színes fafaragványaival a népi mesevilágot idézi a látogató elé. A Meseszobában Mesetrón, Mesekeltető asztal és a Gyalogcsillag lóca mesehallgatásra hív és mesemondásra csábítja a bátrakat. A falakról Szent István népe és a Viráglányok figyelnek. A Napsugár Bábegyüttes kiállítása az elmúlt 50 év helyi bábművészetét mutatja be, a bábokat tervezte és kivitelezte Lenkefi Konrád, az együttes egykori vezetője. Ványai János hajdani csabai fazekasmester műhelyében megtekinthető régi cégtáblája, szerszámai, mesterlevele és fazekaskorongja.”
A következő címen bővebb információk olvashatók az állandó kiállításról: http://mesehaz.hu/
Emese néni